Opis
Arganovo drevo (A. Spinosa) je eno od redkih dreves, še živečih iz terciarne dobe. Že pred 25 milijoni let se je arganovo drevo prilagodilo okolju ter uspevalo in raslo na suhi peščeni zemlji v pretežno puščavski klimi. Danes najdemo arganovo drevo samo še na jugo-zahodu Kraljevine Maroko v pokrajini Souss-Masa-Draa.
Za puščavske Berbere je arganovo drevo “drevo življenja”. Poleg prehrane (arganovo olje iz praženih jederc) ga uporabljajo tudi v kozmetiki kot blažilno sredstvo pri sončarici in luskavici (arganovo olje iz nepraženih jedrc). Vedo, da znižuje holesterol, dezinficira rane ter pomaga pri arteriosklerozi in revmi ter revitalizira kožo. V mednarodnih dokumentih prvič omenja Arganovo drevo znan egipčanski zdravnik Ali Ibn Radouane že v 11. stoletju, ko je trgovina z medicinskimi izdelki imela že kozmopolitanski značaj. Zdravnik Ibn Radouane je omenil zdravljenje ušes in želodca z Arganovim oljem, ki so ga iz Maghreba pripeljali v Egipt.
V Maroku uporabljajo arganovo olje iz praženih oreščkov za kuhanje, arganovo olje iz nepraženih oreščkov pa za solatne prelive in v kozmetične namene. Predvsem cenijo arganovo olje, ki ni filtrirano, saj le-to ohranja več hranilnih in zdravilnih snovi.
Plodovi arganovega dreves so podobni majhnim, rumenim slivam. Olje je rumeno-oranžno- rdeče barve in ima okus podoben orehovemu olju. Vsebuje več kot 80% nenasičenih maščobnih kislin in sestavine kot so spinasterol, schottenol, monoazil glizerol terquerzetin in myrizetin. Francoski kozmetični koncerni ugotavljajo, da je ena od sestavin tudi tokoferol, ki veže proste radikale in skupaj z antioksidativnim fenolom tvori pravi zaščitni zid za naš imunski sistem. To olje z visoko vsebnostjo vitamina E gladi gube in gubice ter na splošno pomlajuje kožo. Najnovejše raziskave kažejo, da je to olje čudovito sredstvo proti staranju.
Mnenja
Zaenkrat še ni mnenj.